Anafartalar Kampüsü’nün Yenilenmesinde İlk Adım Atıldı

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Anafartalar Kampüsü’nde yenileme çalışmalarında ilk kazma vuruldu. Çalışmaların sonunda yerleşkedeki tüm binaların yenileneceği öğrenildi.

Konu ile ilgili olarak açıklamada bulunan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, ilk etapta 7 katlı ofisler ve kütüphane binasının bitirilmesi öngörüldüğünü, söz konusu binanın yapımına ise hafriyat çalışmaları ile başlanıldığını söyledi:

“ÇOMÜ Anafartalar Kampüsü’ndeki ilk yeni bina çalışmasına geçtiğimiz hafta başlandı. Hafriyat işlemleri yaklaşık olarak 15 gün sürecek. Binanın zemin iyileştirme çalışmaları ile birlikte temel işlemleri gerçekleştirildikten sonra katların yapımına geçilecek. Öğretim elemanlarının ofisleri, toplantı salonları ve Eğitim Fakültesi Kütüphanesi’ni bünyesinde barındıracak olan bina toplamda 7 katlı olacak. İnşaatın 1 yıl içinde bitirilmesini öngörüyoruz. Yani 2014-2015 eğitim-öğretim yılı başlarken, önümüzdeki yılın Eylül ayında bina hizmete alınmış olacak.”

Yapılacak olan ilk bina ile ÇOMÜ Anafartalar Kampüsü’nde büyük bir rahatlama yaşanacağını belirten Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, bu binanın dışında kampüse 1,500 kişilik bir Kongre Merkezi ile mevcut spor salonunun yerine yine 1,500 kişilik büyük bir spor salonunun da yapılacağını ifade etti:

“Tüm bu yatırımları 2015 yılından önce bitirmek ve 100. yıla yepyeni bir Anafartalar Kampüsü olarak girmek istiyoruz. Aslında bu yatırımlar sadece Üniversitemizin değil, şehrimizin de acil ihtiyaçlarıdır. Gerçekleştirilecek olan 1,500 kişilik Kongre Merkezi sadece ÇOMÜ’ye değil Çanakkale’nin resmi ve sivil tüm kuruluşlarına hizmet verecektir. Şu an kullanımda olan Süleyman Demirel Konferans Salonu artık kullanım ömrünü doldurdu, kentimizin ihtiyaçlarına yanıt veremiyor. Yeni yatırımlar sayesinde hem Eğitim Fakültesi modern bir eğitim ve bilim ortamına kavuşacak, hem de kentimiz hak ettiği sergi salonlarına, konferans salonuna, spor salonuna ve diğer kültür-spor altyapısına kavuşacaktır”.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*