Çanakkale ye 2 Kongre Merkezi ve 1 Tiyatro Salonu Geliyor Çomü

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) yeni yatırımları ile 2015 yılına kadar Çanakkale’nin salon sorununu büyük oranda çözmüş olacak. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Gülendam “hedefimiz 2015 yılına kadar Çanakkale’de 3,500 yeni kapasiteli konferans ve tiyatro salonu koltuğu oluşturmaktır” dedi.

profgulendam

 

Prof. Dr. Gülendam sözlerini şöyle sürdürdü:

“Üniversitemizin stratejik hedeflerinden bir tanesi de tiyatro, konferans ve kongre altyapısı ihtiyaçlarını karşılamak. 2011 itibariyle ÇOMÜ’de, Çanakkale merkezde toplam konferans salonu koltuk kapasitemiz 1.500 kişi civarındaydı. Bunların en büyüğü 550 kişilik kapasitesi ile Troya Kültür Merkezi Salonu idi. Anafartalar Kampüsü’ndeki Süleyman Demirel Salonu ise üst katıyla birlikte sadece 350 kişi kapasiteliydi. Şehrin konferans salonu yükünü önemli ölçüde sırtında taşıyan bu salonlar hem bize, hem de şehire yetmemeye başladı. 40.000 öğrenciye ulaşan ÇOMÜ özellikle merkezde salon yetersizliği nedeniyle pek çok ulusal ve uluslararası konferans ve kongreyi yapamaz hale geldi. Bu nedenle ÇOMÜ olarak Çanakkale merkezde en az 3.500 yeni koltuk kapasitesini hedeflemiştik. Bu hedefimize adım adım yaklaşıyoruz. 2014 yılında bu kapasitenin en az 2.000 koltukluk kısmına ulaşmış olacağız.”

Prof. Dr. Ramazan Gülendam bu hedef doğrultusunda ilk adımın Şekerpınar’da yükselen Kongre Merkezi olduğunu ifade etti:

“Şekerpınar mevkiinde İÇDAŞ ortaklığı ile gerçekleştirilen salonumuz tam 1.285 kişi kapasiteli oldu. Böyle bir salon İzmir’de bile yok. Bu salonda her türlü gösteri ve konferans gerçekleştirilebilecektir. Çanakkale artık çadırdan ve dar salonlardan bu sayede kurtulmuş olacak. İkinci olarak, Anafartalar Kampüsü’nde 1.500 kişilik ikinci bir salon çalışmamız devam ediyor. Bu salonumuza ek olarak Terzioğlu Kampüsü’nde tam teşekküllü bir tiyatro salonunun inşaatı sürüyor. Daha doğrusu salonun inşaatı zaten bitmişti, ancak iç dizaynı ve donatıları yapılıyor. Sadece içi için harcanan kaynak ise 2 milyon liradan fazla. ÇOMÜ Tiyatro Salonu’nu yaparken Devlet Tiyatroları ile birlikte çalışıyoruz, tamamlanınca DT Çanakkale’de düzenli turne düzenleyecek. Bu salonumuz Türkiye’nin tiyatro sanatı standartlarına uygun yapılmış en başarılı sahnelerinden biri olacak.”

salon1

Gülendam söz konusu yatırımların sadece ÇOMÜ’ye değil, Çanakkale’ye de büyük katkısı olacağının altını çizdi:

“ÇOMÜ’nün en önemli stratejik hedeflerinden biri de Çanakkale’ye dev konferans salonları ve gösteri sahneleri kazandırabilmekti. Bu amacımıza adım adım yaklaşıyoruz. Eğitime, bilimsel ve sanatsal uygulamalara hizmet edebildiğimiz için çok mutluyuz. Aynı zamanda bu yatırımlarımız sayesinde Çanakkale’nin geleceğine de büyük yatırım sağlamış oluyoruz diye düşünüyorum. Çanakkale eğer bir turizm kenti olacak ise bunu gelişmiş salonlar olmadan gerçekleştiremez. Eminim ÇOMÜ kongre ve konferans merkezlerini Üniversite kadar Çanakkale kurumları da kullanacaktır. Bu da bizlere mutluluk verecektir. Çanakkale gibi kutsal bir vatan toprağına ve insanlarına hizmet vermek Üniversitemizin görevi ve sorumluluğudur”.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*