Çomü Türkiye’nin en iyi 9. Üniversitesi olarak gösterildi.

Geçtiğimiz günlerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) “4th International Colleges & Universities” listesinde Türkiye’nin en iyi 9. Üniversitesi olarak gösterildi.

Konu ile ilgili olarak ÇOMÜ Bilgi İşlemden Sorumlu Rektör Danışmanı Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz ile konuştuk.

ÇOMÜ’nün ilk 10’a girmesinin gurur verici olduğunu söyleyen Türkyılmaz, bu başarının altında son üç yıldır süren yoğun çalışmaların olduğunu belirtti.

comu-turkiyenin-ilk-10

Röportaj: Fatmanur Güder

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: 1971 Trabzon Of doğumluyum. İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümünü bitirdim. Sonrasında yüksek lisans ve doktoramı İngiltere’de Manchester Üniversitesi’nde Uygulamalı Matematik üzerine yaptım. Çalışma konum genel olarak akışkanların davranışlarını inceleyen navier stokes denklemlerinin nümerik çözümlerini sağlayan bilgisayar programlarının geliştirilmesi ve bu programlar yardımıyla elde edilen sonuçların yorumlanması üzerinedir. Bu kapsamda matematiksel problemlerin bilgisayar yazılımları ile çözümleri üzerinde çalışmalar yapmaktayım.

ÜÇ YILDA 2.000’DEN FAZLA YENİ BİLGİSAYAR

Günümüzde bilgiye ulaşabilmemiz için internet, internet için de bilgisayar gerekiyor. ÇOMÜ’de bilgisayar konusunda ne gibi gelişmeler yaşandı?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: 14 Nisan 2011’de Rektör Danışmanlığı görevine başladım. 2011 rakamları ile konuşacak olursak yaklaşık 2.500 civarında kullanımda bilgisayarımız bulunmaktaydı. Bunların ciddi bir kısmı yetersiz performans gösteriyordu veya fiilen kullanılamaz haldeydi. Pek çok öğretim elemanının bilgisayarı bile yoktu. Bazı okullara 10 yıldır bir tek bilgisayar bile gitmemiş olduğunu öğrendik. 2011 yılından itibaren bilgisayar sayısında oldukça hızlı artış gerçekleştirildi. Bugün bu rakam 5.000’i geçmiş durumda. Son üç yılda 2000’den fazla bilgisayar artışı gerçekleşti. Bazıları direkt olarak bizim vasıtamızla, bazılarıysa fakültelerin kendi bütçelerinden, bağışlardan ve projelerden alındı. Toplamda 5.000’i geçmiş olduk. Aynı gün içinde sisteme bağlanan bilgisayar ve benzeri cihaz sayısı bazı zamanlarda 8.000’i buluyor. Bu da gösteriyor ki pek çok öğrencimiz de kendi cihazlarıyla sistemimize dahil oluyorlar.

Tabii bunun yanında internete çıkmak için kablolu ve kablosuz network altyapısının da desteklenmesi gerekiyor. Bu kapsamda da oldukça önemli harcamalar yapıldı. Tüm bunlar için Rektörlüğümüzün ayırdığı bütçe, tahminlerime göre 2.5 Milyon TL’yi aşmış durumda.

“BİLGİSAYARI OLMAYAN ÖĞRETİM ÜYESİ YOK”

Bu bilgisayarlar akademisyenler için mi? Yoksa öğrenciler için mi?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: Bilgisayarların büyük kısmı öğrenci laboratuvarlarında kullanıma sunuldu. Toplamda öğrencilerimizin kullanımına, eskilere ek olarak 1.000’den fazla makine sunulmuştur. Bu rakamlar yeni planlanan laboratuvarların hizmete açılmasıyla daha da artacaktır.

Bilgisayarların büyük kısmı öğrencilerimize hizmet verirken, bilgisayarı olmayan öğretim üyemiz de kalmadı. Hatta neredeyse tüm öğretim elemanlarımızın bilgisayarının var olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Pek çok öğretim görevlisi ve araştırma görevlisine bilgisayar ilk defa bu dönemde verildi. Hatta bazı öğretim görevlilerimiz ilk defa çalışma ofisine, masa ve sandalyeye vs. bu dönemde kavuştular. Bu da kadrolarımıza verilen önemde yaşanan değişimin açık göstergesidir.

Ek olarak kablosuz network altyapısını da tamamlayarak kişilerin kendi bilgisayarlarını da buradan internete çıkabilecek şekilde kullanmalarına imkan sağlamış oluyoruz. Bu da güzel bir imkan. Öğrencilerimizin cep telefonları var, tablet bilgisayarları var. Böylece bu araçlarla da interneti kullanılabilecek bir altyapıya sahip olmuş oluyorlar.

“ÇOMÜ, İNTERNET HİZMETİ KONUSUNDA İDDİALI”

ÇOMÜ’nün dağınık bir üniversite olduğunu biliyoruz. Her ilçede bir okulu var. Her yerden internete girilebiliyor mu?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: Üniversitemiz internet hizmeti konusunda oldukça iddialı, network altyapımız oldukça yeni, birkaç yerde eski network cihazlarımız var. Onların da yenilenmesi için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Üniversitemize bağlı tüm yerleşkelerde internet hizmetimiz bulunmakta. Bunlara ek olarak yine tüm yerleşkelerde kablosuz internet yayınımız da mevcut. Terzioğlu Yerleşkesi’nde neredeyse her lokasyonda kablosuz internet yayını 7/24 üniversite personelimiz ve öğrencilerimizin hizmetinde. Önümüzde ki yıllarda bunun kapsamını daha da genişleteceğiz. Çünkü ne kadar çalışırsak çalışalım yeni binalar geliyor. Yeni binalar kör noktalarda olabiliyor. Kablosuz biliyorsunuz biraz da iletişim ağının olduğu yere bağlı. Bunun haricinde zaten bütün laboratuvarlarımızda ve hocalarımızın bilgisayarlarında kablolu internet mevcut.

“ÇOMÜ’LÜLER İNTERNET KAYNAKLARINI SON LİMİTİNE KADAR KULLANIYOR”

Peki talep olduğunu görüyor musunuz? ÇOMÜ’lüler sağlanan bu imkânlardan faydalanıyorlar mı?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: Evet, personelimiz ve öğrencilerimiz internet kaynaklarımızı son limitine kadar kullanıyor. İnternet sağlayıcımız olan ULAKBİM (Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi) bile bu kullanım karşısında şaşkınlık yaşıyor. Şu an 1992 yılında kurulan birçok üniversiteyi internet kullanımında geride bırakmış durumdayız. İnternet kullanımı doğrultusunda ULAKBİM de elinden geldiğinin en iyisini yaparak, taleplerimize olumlu cevaplar veriyor. Bu arada ULAKBİM’e bize sundukları hizmetten dolayı teşekkür ederiz.

Nasıl ölçülüyor bu internet kullanımı?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: Ölçüm Telekom ana omurgasına bağlı cihazlarımızdaki istatistik yazılımı yardımıyla yapılıyor. Bu cihaz anlık veri giriş ve çıkışında ne kadar transfer olduğunu kaydediyor. Bu kayıtlar yardımıyla saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak veri kullanımımız ortaya çıkıyor. Bunları ULAKBİM kendi tarafından bizim bilgisayarlar üzerinden alıyor ve istatistiksel bir web portalında yayınlıyor. Biz de bu bilgilere oradan ulaşabiliyoruz.

“ÇOMÜ’NÜN BÖYLE BİR LİSTEDE İLK 10’A GİRMESİ GURUR VERİCİ”

Geçtiğimiz günlerde “4th International Colleges & Universities” ÇOMÜ’yü Türkiye’nin en iyi 9. Üniversitesi olarak gösterdi. İlk olarak bu liste hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz? Neyi kriter alıyor? Ne kadar güvenilir bir liste?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: Liste, dünyanın 200 ülkesindeki üniversitelerin web popülaritelerini dikkate alınarak sıralama yapması sonucunda oluşturulmuş bir liste. Bu kapsamda incelenen üniversitelerin gelişigüzel seçilmediği görülüyor. Şöyle ki; üniversitelerin resmi kaynaklardan lisanslı akredite olması isteniyor. 4 yıllık lisans veya yüksek lisans doktora programlarına sahip olmaları, bunlara ek olarak bu programları yüzyüze öğrenim metoduyla yapmaları talep ediliyor. Böylece 4th International Colleges & Universities’ in seçtiği üniversitelere her üniversite dâhil olamıyor. Bu kriterleri sağlayan üniversiteleri takip ediyorlar.

“GÜVENİLİR BİR LİSTE”

Sonrasında ise ölçmeyi bir şekilde yerine getirmeleri gerekiyor. Bunu yerine getirirken de web popülaritesi 3 farklı arama motorundan çıkartılan ve Google Page Rank, Alexa Traffic Rank, Majestic Seo Referring Domains, Majestic Seo Citation Flow, Majestic Seo Trust Flow gibi 5 farklı algoritmayı temel alan, kurumların etkisinden bağımsız web metrikleri kullanılıyor.Bunlar dikkate alındığında popülaritesi yüksek Google, Alexa ve Majestic Seo gibi güvenilen isimler üzerinden oluşturulmuş objektif kriterler söz konusu olmuş oluyor. Bu da tabii listenin ne kadar güvenilir olduğunu ortaya koymuş oluyor.

Burada web popülariteliği ön planda. Yani sizin web üzerinden sunmuş olduğunuz hizmetlerin, internet altyapınızın ne kadar güçlü olduğu değerlendirilmiş oluyor. Toplamda 11.106 kolej ve üniversiteden oluşan bir liste bu. Sayı da oldukça yüksek.

“ÇOMÜ KÖKLÜ ÜNİVERSİTELER ARASINDA”

Sıralamada bizden öndeki üniversitelere bakarsak; Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’ni görüyoruz. Bunlar gerçekten köklü üniversiteler. Öğrenci kapasiteleri bakımından da bazıları bizden bayağı bir yukarılarda. 1992 yılında kurulmuş yaklaşık 20 yıllık bir üniversitenin, bu köklü üniversiteler arasında ilk 10’ a girmiş olabilmesi gerçekten de gurur verici bir durum. Bu, bizim bu hizmetleri düzgün, güvenilir bir şekilde, insanların takdirini çekecek bir şekilde yapmış olduğumuzu gösteriyor. Bundan dolayı gerçekten de önemli.

“ÜÇ YIL İÇİNDE 6 KAT BÜYÜDÜ”

Peki, ÇOMÜ nasıl bir gelişme yaşadı da bu listeye 9. sıradan girmeyi başardı?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: Burada bizim kullanmış olduğumuz bant genişliğinin bir faydası var. Bunu inkâr edemeyiz. Şu anda saniyede 600 Mbit bant genişliği kullanımına ulaşmış durumdayız. Bize ayrılanın tamamını kullanmaktayız hatta üst limit olan saniyede 700 Mbit sınırını zorluyoruz. 2011’de sadece 100 Mbit olan bant genişliği kullanımımızı yaklaşık üç yıl içerisinde 6 katına çıkarmış durumdayız.

“GELECEK YIL HEDEF: 1.000 TB”

Toplamda veri olarak 2012 yılında 250TB olan kullanımımız, bu yılın ilk 10 ayında 340 TB’a ulaştı. Bu rakamın yılsonu itibarıyla 500 TB’ı aşmasını bekliyoruz. Böylece burada da bir yılda iki katı, 2010 rakamı ile kıyaslandığında ise 10 katından fazla bir artış söz konusu olmuş oluyor. Her yıl veri kullanımımız neredeyse 2 katı artmış oluyor. Önümüzdeki yıl da veri kullanımının 1.000 TB’a ulaşmasını bekliyoruz.

Bununla beraber internet altyapısını kullanan gerek akademik personelimiz, gerekse öğrencilerimizin göstermiş olduğu çaba da söz konusu. Bunları yeteri kadar etkin kullanamayacak olursanız listeye girmeniz zaten mümkün değil. Bizim akademik personelimizin makale indirmedeki (download) başarısı, öğrencilerimizin derslerinde bu internet altyapısını kullanmadaki başarısı bizim bu listede ilk 10’a girmemizdeki etkenlerdendir.

İnternet kullanımında görülen artış ÇOMÜ’nün başarılı olduğunun bir göstergesi midir? Kişiler makale indirmek yerine sosyal medyada da vakit geçiriyor olabilirler.

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: İnternet kullanımındaki artışın farklı etkenleri var. Bunlar veri indirme ve yükleme olarak karşımıza çıkıyor. Kişiler makale indirme veya sosyal medyada gezinme olsun, bunları yapma tercihine sahipler. Buradaki kriter web popülerliği olduğu için hepsi içine dahil edilmiş oluyor. Burada önemli olan kullanılan bu veri kapasitesinin düzenli olup olmadığıdır. Gerçekten bu da bir başarı olarak gösterilebilir, bir kriter olarak değerlendirilebilir diye düşünüyorum. Bilgi kullanımı açısından üst sıralara yerleşebilmiş olmak bizi mutlu ediyor.

ÇOMÜ bu listede neden daha yukarıda değil? Neden ilk 5’te değil mesela?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: İlk 5’teki üniversitelerden Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi öğrenci sayısı ve internet alt yapısını düşündüğünüzde gerçekten çok büyük üniversiteler. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi de keza öyle.

Şu an itibariyle biz, köklü üniversitelerle yarışır pozisyona gelmiş vaziyetteyiz. İleriki dönemlerde web ortamı içerisinde sunmuş olduğumuz hizmetleri arttırabilirsek ilk 5’e de girebiliriz, ilk 3’e de girebiliriz. Neden olmasın?

Son olarak gelecek hedefleriniz, planlarınız nelerdir?

Doç. Dr. İbrahim Türkyılmaz: Tabiî ki, Bilgi İşlem Dairesi’ni daha iyi bir konuma getirmektir. Biz artık kendimizle yarışır bir pozisyona ulaşmış olduk. Eskiden imkânsızlıklardan yapamadığımız birçok projeyi artık hayata geçirir pozisyona geldik. Basit bir örnek, fiber kablo sonlandırma ve ek yapmak için Telekom’dan yardım alırken artık bu işlemleri kendimiz rahatlıkla yapar pozisyondayız. Akıllı kart birimimiz sessiz sedasız kendi yazılımlarını geliştirdi ve artık geçiş olsun güvenlik olsun kendi turnikemizi kurup var olan sistemimize dâhil edebiliyoruz. Eskiden bozulanı elimizde olan kullanılmayan ile değiştiriyorduk. Bazı durumlarda uyumsuzluk ile bile karşılaşabiliyorduk. Yine network birimimiz, gerekli donanımlara alındığında ekip olarak bunların kurulumunu gerçekleştirebilecek yeteneğe kazanmış durumda.

Yeni yerimize taşınma telaşı içerisindeyiz. Buradaki yapılanmamız Bilgi İşlem Dairesi’ni güçlü kılacak, yeni projeler yapmamıza imkân sağlayacak.

Gelecekte, üniversitenin bilgi işlem ile alakalı her sorununu çözme yeteneğine sahip bir Bilgi İşlem Dairesi oluşturma çabasındayız. Bunu hem teknik donanım hem de yetenekli personel ile desteklemek zorundayız. Bugüne kadar bizden desteğini esirgemeyen, isteklerimize hep olumlu yanıtlar veren Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Sedat LAÇİNER’e çok teşekkür ediyorum. Tüm bunlar aslında ondan aldığımız sınırsız destek ile bu kadar kısa sürede gerçekleştirildi.

Teşekkür ederiz.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*