En Lezzetli Sergi

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nin 30. süreli sergisi olan “Kentte Üç Lezzet; Sardalye- Peynir Helvası- Koruk Suyu” ilk gün buluşması 18 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirildi.

Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi Eyüp Görgüler Süreli Sergi Salonu’nda gerçekleştirilen ilk gün buluşmasına Belediye Başkan Vekili Muharrem ERKEK ve çok sayıda davetli katıldı. Süreli sergide bu dönem işlenen ‘Kentte Üç Lezzet; Sardalye-Peynir Helvası-Koruk Suyu’ teması, Çanakkkale ile özdeşleşen bu üç lezzetin hikayesini ve bu lezzetlerin ustaları ile yapılan söyleşileri içeriyor.

İlk gün buluşmasında açılış konuşmasını yapan Kent Müzesi koordinatörü Cevat İNCE’nin ardından konuşma yapan Başkan Vekili Muharrem ERKEK, çocukluğundan beri uğradığı, yemek yediği bu mekanlar ile Kent Müzesi’nde yeniden karşılaşmaktan duyduğu mutluluğu ifade ederken bu mekanların işletmecileri ve çalışanları ile yapılan röportajlar sonucu kişilerin anılarının bilgiye dönüşerek kent hafızasına alınmasında Kent Müzesi’nin oynadığı önemli rolü ifade etti.

Davetlilerin, işlenen lezzetlerin tadına bakma imkanı bulduğu sergi, 13 Kasım 2013 tarihine kadar Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivi’nde Pazartesi günleri hariç her gün 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*