İskele Meydanı Meclisin gündeminde ( Kentkonseyi )

Çanakkale Kent Konseyi tarafından İskele’deki meydanın isminin kentlilerin görüş ve önerilerini alarak belirlenmesi için “İskele Sizin İsim de Sizden Olsun” sloganıyla başlayan çalışmada elde edilen sonuçlar Çanakkale Belediye Meclisi gündemine geldi.

Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Gülay Sarışen Eylül ayı meclis oturumunda süreçle ve elde edilen sonuçla ilgili bir sunum yaptı.

Çalışma Raporu hakkında bilgiler veren Sarışen; “Farklı kesimlerden ortaya atılan isim önerilerinin, kentte tartışılmaya başlaması üzerine, tartışmaları kolaylaştırmak ve meydana isim koymayı daha geniş kesimlere yayarak önerilerini almak üzere Kent Konseyi olarak bir “oylama çalışması” yapıldı. Bu çalışma,  Kent cadde, sokak ve meydanlarının isimlendirilmesinde belediye meclisinin karar organı olduğunu bilerek; kamusal alan olarak meydanların özel bir ya da  birkaç gruba değil bütün kente ait olduğunu  düşünerek;  gerçekleştirildi. İskele’deki meydanın isminin belirlenmesi amacıyla kentlilerin görüş ve önerileri 8 noktada kurulan sandıklar ve elektronik posta yoluyla alındı.  Toplam 1407 oyun kullanıldığı ve 400’ün üzerinde isim önerisinin çıktığı oylamada “İskele Meydanı” 184 oyla birinci sırada yer aldı. “İskele Meydanı”nı takip eden  diğer isimler de “Atatürk Meydanı” 77, “Barış Meydanı” 62, “Vatan Meydanı” 43, “Özgürlük Meydanı” 33 oldu” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*