Spor Ayakkabı Stilini Kendin Belirle

Spor yaparken kemik, kıkırdak, kas gibi bölümlerimizin zedelenmemesi için mutlaka doğru seçim ayakkabı kullanmak gerekiyor.
Aslında spor ayakkabıları geçmiş yüzyıllarda basit bir düz taban, bağcık sistemi ve üst yüzeyden oluşuyorken günümüzde daha komplike tasarımlar, uçuk teknolojiler ve değişik kalitede kumaşların kullanılmasıyla elde ediliyor. Yine fi tarihlerde tek tip spor ayakkabılar görülürken, bugün her tip spora farklı bir spor ayakkabı dizayn ediliyor. Yani; sporcular koşu için koşu ayakkabısı, tenis için tenis spor ayakkabı gibi ürünlerden faydalanıyor. Spor ayakkabılar her yaştan her stile hitap edecek şekilde tasarlanıyor.

Yapacağınız spora uygun bir model seçmek; ayak sağlığınızı önemser ve olası spor kazalarını en aza indirgerken, sporunuzdaki performansınızdan da üst düzey bir başarı elde etmenizi sağlıyor. Örneğin; yürüyüş esnasında ayaklara vücudun üç katı kadar yük binerken, koşu, atletizm, basketbol gibi  koşmalı & zıplamalı & sıçramalı sporlarda ise bu miktar beş – altı kata kadar çıkabiliyor. İşte bunun önüne geçmek için tasarlanmış spor ayakkabı modellerinde farklı yastıklama teknolojileri ve bazı birimler kullanılarak kişinin yükü hafifletildiği gibi aynı zamanda da spora tam motivasyon katkı sağlanıyor.

Spor Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor
Spor ayakkabı seçerken sadece tipine, rengine, tasarımına değil pek çok özelliğine dikkat etmek gerekiyor. Özellikle ilk önce mutlaka hangi sporu yaparken kullanılacağına karar verilmesi, ondan sonra ayakkabı alışverişinin yapılması gerekiyor.

Spora karar verdikten sonra ayak tipiniz önem teşkil ediyor. Düz, normal veya çukur taban mısınız tespit ettikten sonra ona göre ayakkabı seçilebiliyor. Kemerli bir ayağınız varsa ya da taraklı ise numarası uysa bile model ayağınıza uymayabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için kişinin kendi ayağını tanımasının önemli olduğu görülüyor.
Alacağınız spor ayakkabı ne çok sıkı ne de çok bol olmalı; aksine sadece parmak ucunda küçük bir boşluk olmasının yeterli olduğu görülüyor. Spor ayakkabı ucuz seçildiği taktirde bazı sorunlar doğurabiliyor, bu nedenle bir kez alınacak olan ayakkabının biraz da olsa makul fiyatlarda olması gerekiyor. Sıkılığı ve bolluğuna, numarasına, yapacağınız spora uygunluğuna emin olduğunuz ayakkabının çorapla giyilebilir olması ve ayakkabıyı başka alanlarda kullanmamanız yine sağlığınız ile ayakkabının ömrünü etkileyecek olan detaylar arasında yer alıyor.
Çoğu sporda efor sarf edildiğinden ve ayaklar terlediğinden spor ayakkabının nefes alabilir kumaştan üretilmiş olması büyük önem teşkil ediyor. Nefes alabilen ayaklar sayesinde kötü kokuların ve ayak sağlığının önüne geçiliyor. Aynı zamanda gereksiz bağcıklarla donatılmış ayakkabılar bazı sporlarda rahatsız edici olabiliyor.

Spor Ayakkabıların Kullanım Alanları
Dünden bugüne klasik giyim tarzının yerini spor stile bırakmasıyla beraber git gide spor ayakkabı ve tekstil ürünlerine olan ilgi daha da artmaya başlıyor. Zaman içerisinde spor ayakkabılar da kendi içlerinde kullanım amaçlarına göre gruplara ayrılıyor.
Bir spor ayakkabı aynı zamanda günlük kullanım için de uygun olabileceği gibi bazı spor ayakkabı modellerinde bunu uygulamak maalesef ki mümkün olmuyor. Tabanı ve üst yüzeyi spor dalına göre özel olarak tasarlanmış bu tarz ayakkabılar, özellikleri ve üretildiği teknolojiler sayesinde sporu üst düzey bir performans ve rahatlıkta sergilemeye olanak tanıyor. Yalnız bu ayakkabıları günlük kullanarak ömrünü azaltmamak gerekiyor.

Kullanım alanlarına göre pek çok gruba ayrılan spor ayakkabı modelleri genellikle isimlerini sporun isminden alıyor. Bu modeller arasında; futbol ayakkabısı, egzersiz & fitness ayakkabısı, voleybol ayakkabısı, tenis veya yüzme ayakkabıları, yürüyüş ya da koşu ayakkabısı gibi birçok sporun ismini taşıyan tasarımlar gösteriliyor.

Spor Ayakkabı Markaları İle Araştır, Uygun Modelini Karıştır
Barcin.com sitesinde birbirinden özel tasarımlar sizi bekliyor. Arama kutusundan özellikle aradığınız spor ayakkabı markaları ile arama yapabilir, sevdiğiniz markaların ürünlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

adidas firmasının çizgili şeritli modellerine göz atabilir veya Nike markasının sade ve açık renk tasarımlarından ilginizi çekeni inceleyebilirsiniz. Kalitenin adresi barcin.com farkıyla sitede yer alan diğer spor ayakkabı markalarının Puma, Converse, New Balance, Skechers, Reebok, Hummel, Lumberjack, Woly, Lacoste ve Asics şeklinde olduğu görülüyor.

Farklı renk ve tasarımlardan ilginizi çeken modelin üzerine gelip tıkladığınızda diğer özellik detaylarını görebilir ve barcin.com kalitesi ile 99 TL ya da üzeri harcamalarınızda ücretsiz kargo hizmetimizden de faydalanabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*