İçeriğe geç

57. Alay Şehitliği

57. Alay Şehitliği Ziyareti

57. Piyade Alayı

Çanakkale Savaşı öncesi 57. Alay’ın herhangi bir savaş tecrübesi bulunmamaktadır. 19. Tümen’e bağlı olan 57. Alay 1. Dünya savaşı için kurulmuş askeri bir birliktir.

57. Alay Şehitliği Çanakkale Gelibolu yarımadasında Kabatepe-Conkbayırı yolu üzerinde Kırmızı Sırt’ı geçtikten sonra, Bomba Sırtı’nın kuzeyinde,  Kılıç Bayırı’nın güneyinde dir. Satranç tahtası Chess Board  denilen bölgeye Yabancılar burada yaşanan olaylar nedeniyle bu adı vermişlerdir.

İlk olarak bu bölgede Cumhuriyet döneminde bir şehitlik yapılmıştır. Bu şehitliğin hangi tarihte ve kimin tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bu mevcut şehitlik yerine, 1992 yılında mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanan sembolik şehitlik inşa edilmiştir. Bu Şehitliğin sembolik olmasının sebebi ise savaş esnasında şehitlerimizin dere yataklarına toplu olarak defnedilmiş olmasıdır. Bu Şehitliklerden 3 tanesi günümüzde ziyarete açılmış olmakla birlikte bu şehitlikler şunlardır; 57. Alay Şehitliği’nin hemen yanındaki Kesik Dere Şehitliği ile birlikte

Çatal Dere Şehitliği
Karayörük Dere Şehitliği
Kesik Dere Şehitliği


Yarbay Hüseyin Avni Bey’in kabri ise Çatal Dere Vadisi içerisindeki Çatal Dere Şehitliğindedir. Bu Şehitliğin inşası esnasında yan yana iki iskelet bulunmuştur. İsketlerin yanlarında bulunan künyelerden, birinin 57. Alay, 6. Bölük Komutanı Üsteğmen Mustafa Asım Bey’e diğerinin de Yüzbaşı Woister’e ait olduğu tespit edilmiştir. Bulunan bu  iskeletler şehitliğin kuzey ucunda bulunan anıtın hemen ön kısmına ilk bulundukları yere gömülmüştür. Bu Şehilik 25 Temmuz 1994’te bölgedeki yangında hasar görmüş ve Kasım 1994’te restore edilerek tekrar ziyarete açılmıştır.

Opet’in Tarihe Saygı Projesi kapsamında 2011 yılında yeni bir mimari proje hazırlanmış ve uygulanmıştır. Yeni mimari yapısı bir öncekine göre değişiklik göstermekle birlikte en önemli iki değişimden birisi hemen girişinde sol tarafa 10 Eylül 1994’te 108 yaşında vefat eden son Çanakkale gazisi Hüseyin Kaçmaz’ın bronz heykeli ilave edilmiş ve Mustafa Asım Bey ile Yüzbaşı Woister’e ait kabirler kaldırılarak başka bir yere defnedilmiştir.

Çanakkale’den Hareketli Hergün Çanakkale Şehitlik Turumuz Mevcuttur.

Rezervasyon ve Detaylı Bilgi İçin 0532 378 42 46

Çanakkale Şehitlik Turu

Tur Rezervasyonu için Arayın