İçeriğe geç

Anzak Koyu ve Arıburnu Gezintisi – Çanakkale Şehitlikleri

Anzak Koyu, Avustralyalılar için büyük önem taşımaktadır. Çünkü Anzac Kolordusu 25 Nisan 1915 tarihinde bu koydan çıkarma yapmışlardır.

Anzak Koyu, Türkiye’de, Çanakkale Şehitliği Gelibolu Yarımadası’nda küçük bir koydur. Çanakkale Savaşı sırasında Anzakların bu koya çıkarma yapmalarıyla ünlenmiştir. 600 metre uzunluğudaki koy, kuzeyden Arıburnu tepeleriyle çevrilidir. Yapılan çıkarmadan sonra, plaj Anzaklar için ana üs konumuna gelmiştir.

Her sene bu savaşın Avustralya ve Yeni Zellandalılar tarafından anıldığı yerdir. 25 Nisanda her yıl bu bölgeye gelen binlerce anzak torunu burada yitirdikleri atalarını anar ve bunun için sabah saat 04.30 da paçalarını sıvayarak suya girerler ve karaya doğru yüreyerek atalarının neler hissettiğini anlamaya çalışırlar. buradaki Anzak koyunda törenin bitmesinin ardından Lone Pine anıtına yürüyen anzak torunları burada da dini törenlerini gerçekleştirerek atalarını anmaya çalışırlar. Tabiki Anzak torunları bunu yaparken Türk gençliği de boş durmaz ve Atanın İzinde 57. Alay Yürüyüşü adı altında sekiz bin kişiden oluşan bir yürüyüş düzenler.

25 Nisan 1985’teki Anzak Günü’nde, Türkiye hükümeti Anzak Koyu ismini resmen kabul etti.

Tur Rezervasyonu için Arayın