İçeriğe geç

Ertuğrul Koyu Yahya Çavuş Şehitliği ve Seddülbahir

Yahya Çavuş Şehitliği

25 Nisan 1915 günü Gelibolu Yarımadası’nda Ertuğrul Koyu’na çıkarma yapan 3000 askerden oluşan İngiliz kuvvetini, komutasındaki 67 askeriyle on saat mavzer atışlarıyla sahilde durduran 26.P.A.3.Tb.10.Bl.1Tk. Komutanı Ezineli Yahya Çavuş’la kahraman askerlerinin hâtırasını yaşatmak amacıyla Gelibolu Yarımadası’nda yaptırılmıştır. İngiliz Generali Nepier, Yahya Çavuş ve askerlerinin yoğun ateşi karşısında, karşılarında bir tümen bulunduğunu sanmıştı.

Yahya Çavuş Şehitliği’ndeki şu dörtlük Yahya Çavuş’u ve takım arkadaşlarının kahramanlığını veciz şekilde anlatmaktadır:

“Bir kahraman takım ve de Yahya Çavuş’tular
Tam üç alayla burada gönülden vuruştular
Düşman tümen sanırdı bu şahane erleri
Allah’ı arzu ettiler, akşama kavuştular”

Yahya Çavuş Şehitliği’nde şehitlikten başka Heykeltıraş Recep Özer’in yaptığı bir de anıt yer almaktadır. Şehitlik, 10 Ağustos 1992 tarihinde düzenlenen bir törenle halkın ziyaretine açılmıştır.

Seddülbahir, Yahya Çavuş, Ertuğrul Koyu

Yahya Çavuş, birliğindeki kalan askerler ile birlikte çarpışıp bu bölgede şehit düşmüştür. Kültür Bakanlığı, bu kahramanlığın anısına 10 Ağustos 1992 yılında bu şehitliği yaptırmıştır.

Seddülbahir Cephesi, Çanakkale Savaşı’nın bir parçası olan Seddülbahir Çıkarması, 25 Nisan 1915 tarihinde Seddülbahir bölgesine beş ayrı noktadan yapılmıştır. Her iki tarafın da ağır kayıpları ile sonuçlanan saldırılar yapılmıştır. Sonuç olarak Haziran ayının sonlarında Osmanlı güçleri ilerlemeyi durdurmuş ve çıkarma başarısız olmuştur, daha sonra bu bölgede savaşın sonuna kadar kısıtlı ve etkisiz siper çatışmaları devam etmiştir.

Seddülbahir Köyü’nün karşısında Ertuğrul Kotu’na hakim tepecik üzerinde yer almaktadır. Anıt 25 Nisan 1915 günü çıkarma yapan İngiliz kuvvetlerine kahramanca karşı koyan ve büyük kayıplar verdiren Yahya Çavuş ile takımı adına 1962’de yaptırılmıştır.

Anıtın ön yüzünde günün öyküsünü sade bir dille anlatan bir rubai yer almaktadır. Arka yüzünde  şehit olan kahramanlarımızın 18’inin ismi yazılıdır.

Diğer tarafta Yahya Çavuş ve emrindeki 67 kahraman 6 düşman taburunu 10 saat kıyıda tuttular. ”Çanakkale’yi kurtardılar. Tarihe mal oldular” sözleri mermer plakalar üzerine işlenmiştir.

Ertuğrul Koyu, Çanakkale deniz muharebeleri sıasında Seddülbahir bölgesinde, 25 Nisan 1915 tarihinde İngilizlerin çıkarma harekatı düzenledikleri 5 koydan(Sığırini-(Morto) koyu-Hisarlık Burnu,Ertuğrul Koyu, Tekekoyu, İkizkoyu, Zığındere) biridir.

Yahya çavuş ve askerleri bu koyu korumakla görevlendirilmiştir. Günümüzde bu bölgede Yahya Çavuş Anıtı ve sahilde V Beach İngiliz askeri mezarlığı bulunmaktadır.

Çanakkale’den Hareketli Hergün Çanakkale Şehitlik Turumuz Mevcuttur.

Rezervasyon ve Detaylı Bilgi İçin 0532 378 42 46

Çanakkale Şehitlik Turu

Tur Rezervasyonu için Arayın