İçeriğe geç

Kırmızı Sırt Siperleri – Lağım Savaşları

Kırmızı Sırt Siperleri – Lağım Savaşları

19 Mayıs ve “Centilmen Düşman”

Kanlısırt Kitabesi’ni geçtikten sonra, Lone Pine Anıtı’na gelmeden, sağ tarafta, anayol üzerinde görülen tabela Kırmızısırt’taki Avustralya siperlerini gösteriyor. Burada Sivritepe üzerinde bulunan siperlerin yanı sıra, yolun diğer tarafında orijinal bir tünel göze çarpıyor. Bu tünel aynı zamanda mayıs sonunda başlayan lağım muharebelerinin de çetin geçtiği bir mekân. Bu bölgenin bir özelliği de, 19 mayıs’taki saldırıda binlerce Türk askerinin burada şehit düşmüş olması. Kötü planlanarak, kötü uygulanan ve sonuç itibarıyla 3000 – 3500 civarında Türk askerinin şehit olarak ölümüne yol açan saldırı, aynı zamanda Kırmızısırt’a da adını vermiştir.

Başarısız olan bu Türk saldırısında 19 mayıs tarihten 5 gün sonra sonra siperler arasında kalan Türk şehitlerinin sıcaktan kokmaya başlamasından dolayı taraflar arasında dokuz saatlik bir ateşkes ilan edilmiş bu süre zarfında bir araya gelen Türk ve Avustralyalı askerler, şehit olanları açtıkları toplu mezarlara gömmüşlerdir. Bu olayla birlikte özellikle Türk ve Avustralyalı askerler arasında başlayan “centilmen düşman” ilişkisi savaş sonuna kadar sürmüş, günümüze kadar taşınmıştır.

Her iki tarafın askeri birbirlerini ilk defa gözlemleyecek, böylelikle Anzak askerlerinin kafasındaki “Korkak Abdül” imajı yerini “Coni Türk” imajına bırakacaktır. Kırmızısırtı ziyaret eden her Türk için 19 Mayıs artık başka anlamalara da gelmelidir.

Kırmızısırt Mustafa Kemal Atatürk’e “Biz burada bir darülfünun gömdük” dedirtmiştir.

 

 

 

 

 

 

Çanakkale’den Hareketli Hergün Çanakkale Şehitlik Turumuz Mevcuttur.

Rezervasyon ve Detaylı Bilgi İçin 0532 378 42 46

Çanakkale Şehitlik Turu

Tur Rezervasyonu için Arayın