İçeriğe geç

Mehmetciğe Saygı Anıtı

Mehmetçiğe Saygı Anıtı Çanakkale Şehitlikleri

Kabatepe Ana Tanıtım Merkezi’nden yola devam edildiğinde karşımıza biri Anzak koyuna giden ve diğeri muharebe sahasına çıkan kavşak gelecektir. Muharebe sahasına giden yoldan içeri 2 km gittiğimizde bizi Albayrak Sırtı’nda bulunan Mehmetçiğe Saygı Anıtı karşılayacaktır. Kucağında yaralı Avustralya subayını taşıyan Türk askeri şeklinde tasvir edilmiştir.

Anıtın altındaki mermer blokta “ Biz Çanakkale yarımadasından Türk’lerle savaşarak ve binlerce insanımızı kaybederek kahraman Türk Milletine ve onun eşsiz vatan sevgisine duyduğumuz büyük taktir ve hayranlıkla ayrıldık. Bütün Avustralyalılar Mehmetçiği kendi evlatları gibi sever. Onun mertliği, vatan ve insan sevgisi siperlerdeki dayanılmaz heybet ve cesareti bütün Anzakları hayran bırakan yurt sevgisi insanlığın örnek alacağı büyük hasletlerdir. Avustralya Genel Valisi Lord Casey” yazmaktadır.

Anıtın solundan aşağıya doğru,  Albayrak Sırtı’nın Karayörük Deresi’ne bakan yamacında da hiçbir anıtı bulunmayan ve gerçek bir şehitlik olan 48. Piyade Alay’ı Şehitliği bulunmaktadır.

Çanakkale’den Hareketli Hergün Çanakkale Şehitlik Turumuz Mevcuttur.

Rezervasyon ve Detaylı Bilgi İçin 0532 378 42 46

Çanakkale Şehitlik Turu

Tur Rezervasyonu için Arayın