İçeriğe geç

Seyit Onbaşı Anıtı

Seyit Onbaşı Heykeli

Rumeli Mecidiye Tabyası’nda bulunmaktadır. Boğaz’ı geçip İstanbul’a ulaşmayı amaçlayan müttefik armadasına 18 Mart1915 tarihinde kahramanca karşı koyan tüm Mehmetçiklerimizin ve bu noktada Seyit Onbaşı’nın kahramanlığını sembolize etmek için yapılmıştır. Ayrıca Mecidiye Tabyası’nın deniz tarafında yol kenarında heykeltıraş Hüseyin Anka Özkan tarafından yapılan bir heykelidaha bulunmaktadır.1889 Edremit Havran ilçesi Manastır köyünde (köy sırasıyla Çamlık sonrasında da Koca Seyit köyü adını almıştır) doğan Topçu Onbaşı Seyit’in babasının adı Abdurrahman, annesinin adı Emine’dir. Kayıtlara göre: Çanakkale Müstahkem Mevkiindeki askerliği “Ağır topçu neferi” olarak 1914 yılında başlamış, 1918 yılında sona ermiştir. 1934 Soyadı Kanunu ile “Çabuk” soyadını almıştır. Terhis olduktan sonra köyüne dönmüş, dağlarda odun kömürü yapıp satarak geçimini sağlamakta iken, yakalandığı zatürre hastalığından kurtulamayarak 1 Aralık 1939 tarihinde,50 yaşında vefat etmiştir. Günümüzde mezarı kendi köyünde yer almaktadır.

Kilit bahir’in 1 kilometre ilerisinde, yolun deniz kıyısındaki tarafındadır. Yolun diğer tarafında ise Seyit Onbaşı’nın 18 Martta şehit olan arkadaşlarının yattığı Mecidiye Tabyası Şehitliği ve Anıtı vardır.

Çanakkale deniz savaşlarının en yoğun ve en önemli günü olan 18 Mart günü müttefik donanmasının en önemli hedefi tabyalardır. Koca Seyit’in görev yaptığı tabya olan Mecidiye Tabyası da 18 Mart günü isabet almış ve 16 nefer şehit olmuştur. Bu bombardımandan sağ olarak kurtulan Koca Seyit sağlam kalan topu, 276 kiloluk mermiyi Niğdeli Ali’nin de yardımıyla sırtında taşıyarak, 3 kez ateşlemiş ve üçüncü atışta Ocean zırhlısını dümen tertibatından vurmuştur.

Koca Seyit’e, savaşın kaderine tesir eden bu kahramanlığından dolayı onbaşılık rütbesi verilmiştir. Seyit Onbaşının hatırası bu gün Mecidiye tabyasının hemen önünde deniz kenarındaki bu heykel ile yaşatılmaktadır. Heykel 2006 yılında yenilenmiştir. Anıtın üzerindeki levhada şöyle yazmaktadır:

SEYİT ONBAŞI

Deniz savaşının tüm şiddetiyle devam ettiği bir anda, vinci bozulan topun 275 kgr. lık mermisini tek başına kaldırarak topa yerleştirmiş ve sağ kalan arkadaşıyla birlikte ateş ederek OCEAN zırhlısının dümen tertibatına isabet kaydetmiştir.”

Ayrıca bu metnin İngilizcesi de levhada yazmaktadır.

Çanakkale’den Hareketli Hergün Çanakkale Şehitlik Turumuz Mevcuttur.

Rezervasyon ve Detaylı Bilgi İçin 0532 378 42 46

Çanakkale Şehitlik Turu

Tur Rezervasyonu için Arayın