İçeriğe geç

Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı

Çanakkale Şehitlik Gezisi Bölümleri

Yeni Zelanda Anıtı ve Mezarlığı

Conkbayırı Mezarlığı ve Anıtı Conkbayırı’nın doğu yamacında Kocaçimentepere’ye giden yolun solunda bulunan anıt, Wellington Taburu komutanlığını yapan Yarbay Malone’ın adının da bulunduğu 6-10 1915 muharebelerinde ölen, başka bir anıtta adı geçmeyen veya mezarı belirsiz  askerlerin adına dikilmiştir.

Bu mezarlık Conkbayırı mevkiinde dikili anıt 6-8 Ağustos 1915 çarpışmalarında Conkbayırı’nı ele geçirmek için William Malone komutasında çarpışarak ölen ve mezarı bilinmeyen 850 Yeni Zelandalı askerin anısını yaşatmaktadır. Bu anıt 1925 Tarihli olup, 25 Nisan Anzak Günü etkinliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Conkbayırı üzerinde Y. Zelanda milli anıtı ile Chunuk Bair mezarlığı gibi bir küme anıt bulunmaktadır. Yeni Zelandalı mimar S. Hurts Seager tarafından tasarlanmıştır. Yeni Zelanda Mezarlığın tam karşısında Conk Bayırı – Koca Çimen tepe yolunun yamaçlarına inşa edilmiş alçak duvar üzerinde 856 askerin adı geçmektedir. Bu askerler 1915 Ağustos – Aralık saldırılarında ölen ve isimleri başka yerde geçmeyen NZEF askerleridir. Ağustos 1915 muharebesinden sonra Türk askerleri Yeni Zelandalı, İngiliz ve Gurkha askerlerini toprağa gömmüşlerdir. 1 Hintli ve 1 İngiliz asker olmak üzere 10 mezarlık belirlenmiştir. Kimliği belirsiz 2 Y. Zelanda ve diğer 620 asker de burada gömülüdür.

Çanakkale’den Hareketli Hergün Çanakkale Şehitlik Turumuz Mevcuttur.

Rezervasyon ve Detaylı Bilgi İçin 0532 378 42 46

Çanakkale Şehitlik Turu

Tur Rezervasyonu için Arayın